• TRH (0-84) 696 32 03
     

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Nabnożu

Artykuł TRH ku odnowieniu i pokazaniu Światu Kultu Matki Bożej.



N abróż jest położony na ziemi lubelskiej w świeckiej jurysdykcji gminy Łaszczów, a w kościelnej jako parafia Nabróż, która jednako podlega diecezji zamojsko-lubaczowskiej (dekanat łaszczowski). Parafia w dniu 15 listopada 1411 r. została przez bp Włodzimierskigo Grzegorza ochrzczona pod wezwaniem NMP, św. Jana Ap., Mikołaja, Małgorzaty, Katarzyny, Barbary, Doroty i Wszystkich Świętych. W tamtejszej świątyni znajduje się - otoczony czcią, łaskami słynący - wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej. Z tego powodu niespełna 10 lat temu, w dniu 13 lipca 2002 r., uroczyście ukoronowano go złotymi koronami. Co (jeszcze bardziej) podniosło jego zacność w oczach pielgrzymów.

O braz M.B. Szkaplerznej w Nabrożu jest obrazem typu Hodegeirii, i datowany jest na koniec XVIII w. Autor obrazu jest nieznany. Pierwsza wzmianka o obrazie pochodzi z 1629 r., kiedy to Elżbieta z Łysakowa, żona dziedzica Kmiczyna, Wacława z Zawoda Swatopełka, modląc się przed wizerunkiem Matki Bożej, doznała uzdrowienia z ciężkiej choroby. W podziękowaniu za łaskę zdrowia, mąż Elżbiety ustanowił fundusz na świece do kościoła. W dziesięć lat później, staraniem Aleksandra Myszkowskiego, starosty tyszowieckiego oo. Karmelici z Lublina zainstalowali przy ołtarzu M.B. w Nabrożu, Bractwo Szkaplerza.

W izytacje biskupie szczegółowo podają liczne drogocenne wota i przedmioty zdobiące ołtarz Matki Bożej, sznury pereł, złote korony wysadzane rubinami, a także srebrną sukienkę, złoconą i wysadzaną szlachetnymi kamieniami, tzw. auszpurskiej roboty. Wizytacja biskupia z 1727 r. zamieszcza określenie względem obrazu Matki Bożej jako imago... Beatę Virginis Mariae Scapularis dicitur esse gratiosa. Wspomniane dary i wota świadczą o doznanych łaskach i żywym kulcie Matki Bożej Nabroskiej. Wśród współczesnych wotów znajduje się medalion z wizerunkiem króla Władysława Jagiełły ofiarowany przez TRH, medalion ze św. Florianem, złożony przez OSP Nabróż, medalion z symbolami maryjnymi przywieziony z Ziemi Świętej, różańce, sznury z bursztynu, różne medale i odznaczenia.

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Nabnożu


Matka Boża Szkaplerzna zwana
"Nabroską Panią"
[Co w Google o MB Szkaplerznej]




Witaj Nabroska, Matko jedyna, Uproś nam łaskę, u swego Syna, Uproś nam, uproś Niepokalana Uproś Maryjo, Matko kochana.




W izerunek Madonny Nabroskiej cieszył się wielkim kultem, i był znany oraz cieszył się nie słanbącą czcią (jeszcze przed wybuchem II wojny światowej), co potwierdzają świadkowie doznanych uzdrowień, łask i nawróceń. Około 100 m od kościoła, został usytuowany cmentarz grzebalny, który sięga początków XIX w. Znajdują się tu groby katolików i nieliczne groby prawosławnych. Zaniedbane, lecz mówiące o przeszłości tej ziemi, pomniki i kaplice właścicieli majątków ziemskich oraz groby innych ludzi, świadczą o bogactwie ducha i ofiarności tu żyjących, np. Władysław Drohojewski (dziedzic Nabroża), Seweryn Kielczewski (dziedzic Dobużka), Maciej Hytner i Tomasz Grabik (mieszkańcy Nabroża) - to uczestnicy powstania styczniowego, Gustaw Wiercieński (dziedzic Radostowa) - dobroczyńca ubogich i sierot w Lublinie, darczyńca wielu woluminów książek i starodruków dla obecnej Publicznej Biblioteki im. Lopacińskiego w Lublinie.

W skład parafii - na przestrzeni jej dziejów - wchodziły wioski: Nabróż i Kol., Kryszyn, Lykoszyn, Dutrów, Kmiczyn, Dobużek, Lipowiec, Tuczapy, Molożów i Kol., Miętkie, Mircze, Stara Wieś, Wiszniów, Wereszyn, Radostów. Na początku XX wieku z tej parafii odłączono cześć wiosek i utworzono dwie nowe parafie: Mircze i Wiszniów.

P rzy kościele znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca fundatora przebudowy kościoła; dokonał tego Samuel Łaszcz w 1684 r.





D nia 16 lipca 1948 roku, z udziałem bpa Stefana Wyszyńskiego, pieszo przeprowadzono Obraz Nabroskicj Pani z Tyszowiec do miejsca Jej przebywania. Obraz umieszczono w głównym ołtarzu, by oddawana cześć, była jeszcze bardziej dynamiczna i okazała; wówczas powstała pieśń na cześć Nabroskiej Pani:


Witaj Nabroska, Matko jedyna, Uproś nam łaskę, u swego Syna, Uproś nam, uproś Niepokalana Uproś Maryjo, Matko kochana.