• TRH (0-84) 696 32 03
     

INFORMACJA O OBCHODACH 610. ROCZNICY NADANIE PRAW MIEJSKICH

R ok 2010 był dla Hrubieszowa rokiem jubileuszowym. Obchodzone rocznice miały zróżnicowany charakter i wymian ale wszystkie wpisywały się w 610. rocznicę urodzin miasta. Wszystkie imprezy i uroczystości, które odbyły się w 2010 roku były organizowane w ramach 610-lecia. Natomiast uroczyste obchody jubileuszowe zorganizowane zostały w formie "Dni Miasta" w terminie 22.08-05.09.2010 r. Honorowy Patronat nad obchodami objęła Wojewoda Lubelski Pani Genowefa Tokarska i Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Krzysztof Grabczuk patronat medialny Dziennik Wschodni.

    Program uroczystości obejmował szereg imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i rekreacyjnym oraz uroczystą Sesję Rady Miejskiej Szczegółowy Program obchodów "Dni Miasta" przedstawiał się następująco:

22.08.2010 - Otwarcie wystawy 610 lat Hrubieszowa (wystawa pocztówek ze zbiorów J, Krzyżewskiego) i promocja książki autorstwa J. Krzyżewskiego wydanie II uzupełnione <<Hrubieszów starą pocztówką malowany>>
25.08.2010 - Promocja książki "Ludzie z hrubieszowskiej konspiracji" Władysław Zicliński
26.08.2010 - Spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukicm (Fantastyka)
26.08.2010 - Koncert Teatru "Młyn"
28.08.2010 - Koncert "Europa na Ludowo" przekazanie przez Burmistrza mieszkańcom Hrubieszowa kluczy do miasta
29.08.2010 - Festyn rodzinny "HaDeK dzieciom"
29.08.2010 - Otwarte Mistrzostwa Hrubieszowa Jazda Parami na czas organizowana przez Stowarzyszenie Hrubieszów na Rowerach
02.09.2010 - Msza św. i uroczysta okolicznościowa Sesja Rady Miejskiej
03.09.2010 - "Kartoteka" - spektakl teatralny Grupy Teatralnej "Gamma"
03.09.2010 - Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu historycznego "Wiedzy o Hrubieszowie i ludziach z nim związanych" oraz ogłoszenie konkursu recytatorskiego "Ziemia hrubieszowska w poezji i prozie"
04.09.2010 - Rodzinny rajd historyczny (historyczne miejsca w Hrubieszowie i okolicy)
04.09.2010 - Otwarcie wystawy "Hrubieszów w grafice A. Przybysza"
05.09.2010 - I bieg Gotów - impreza ogólnopolska
05.09.2010 - Festyn rodzinny, gwiazda wieczoru zespół "IRA"

    Uroczyste obchody jubileuszu 610. rocznicy nadania praw miejskich miastu Hrubieszów rozpoczęły się w niedzielę 22 sierpnia 2010 roku. Pierwszą imprezą w ramach tych obchodów był wernisaż połączony z promocją albumu "Hrubieszów starą pocztówką opisany", którego autorem jest Jerzy Leopold Krzyżewski. Autor wydania, a zarazem prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego zbiera pocztówki "od zawsze", szuka ich po całym kraju, najstarsze eksponaty, które posiada w swojej kolekcji mają ponad 100 lat. Bogata, wciąż powiększająca się kolekcja pocztówek Pana Krzyżewskiego była inspiracją do wydania albumu, w którym za pomocą tych czarodziejskich kartoników autor przedstawił historię kart pocztowych, miasta Hrubieszowa i Jego mieszkańców Zbiory Pana Jerzego liczą ok. 3 tysiące kart pocztowych, wiele z nich jest bardzo cennych wręcz unikatowych. W albumie zostały zamieszczone tylko nieliczne, a kopie 40 z nich posłużyły do stworzenia wystawy, która prezentowana była w kawiarni Hrubieszowskiego Domu Kultury przez 2 miesiące. Podczas spotkania, autor bardzo barwnie opowiadał o swoich <<pocztówkowych>> zbiorach, książce wystawie, nie zabrakło też zabawnych anegdot dotyczących <<zdobywania>> poszczególnych eksponatów.

    Kolejną promocją, która została przeprowadzona w ramach obchodów jubileuszu 610. rocznicy nadania praw miejskich była promocja książki wieloletniego regionalisty i historyka - Pana Władysława Zielińskiego pt. <<Ludzie z hrubieszowskiej konspiracji>>. Licznie zgromadzonych gości, przywitał prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego Jerzy Krzyżewski a historyk i senator RP IV kadencji - Pan Jerzy Mstowski niezwykle ciekawie wprowadził w tematykę książki, która przedstawia biogramy dziesięciu sylwetek działaczy hrubieszowskiej konspiracji. Dzięki wydawnictwu Pana Władysława szerokiej rzeszy odbiorców przybliżone zostały losy zarówno dowódców jak i szeregowych żołnierzy konspiracji. Wzruszającą chwilą były podziękowania i gratulacje składane autorowi przez osoby, których rodziny były zaangażowane w działalność konspiracyjną.

    <<Pamiętnik z miasteczka H>>, spektakl pod takim tytułem zaprezentowany przez Teatr Piosenki "Młyn" był kolejnym punkiem w programie jubileuszowych obchodów 610. rocznicy nadania praw miejskich. Zgromadzona w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury publiczność doskonale się bawiła i żywo reagowała na treści zawarte w tym montażu, często przerywając występy aktorów salwami śmiechu i gromkimi brawami. Widowisko <<Pamiętnik z miasteczka H.>> począwszy od napisania słów piosenek, tekstów odgrywanych scenek, skomponowanie muzyki, przez scenografię, scenariusz i kierownictwo muzyczne w całości zostało stworzone i zaprezentowane przez członków grupy Teatr Piosenki "Młyn".

    Kolejne spotkanie autorskie, w ramach obchodów 610-lecia miasta Hrubieszowa zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W dniu 26.08.2010 r. z czytelnikami i fanami swojej twórczości spotkał się Andrzej Pilipiuk - pisarz i publicysta oraz jeden z najbardziej znanych twórców polskiej fantastyki, znany głównie z wykazującego w pewnym stopniu cechy gawędy, cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza. Przybyli na spotkanie czytelnicy fantastyki zadawali mnóstwo pytań dotyczących bohaterów jego książek, warsztatu pracy i nowych pomysłów. Po części oficjalnej wszyscy obecni mieli możliwość zakupu książek autora i otrzymania autografu.

    W dniach 27-28 sierpnia odbył się X jubileuszowy festiwal Europa na Ludowo, w tym roku gościem specjalnym był zespół z Bułgarii. Uczestnicy festiwalu w barwnym korowodzie przeszli ulicami miasta na plac Hrubieszowskiego Domu Kultury, gdzie odbyły się pokazy walk legionistów rzymskich z Golami oraz koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej i Gości z Bułgarii - zespołu Danubcn Youth. Imprezie towarzyszyły targi sztuki i rękodzieła artystyczaego. Ta cykliczna impreza jak co roku przyciągnęła rzesze miłośników folkloru.

    W cykl imprez rocznicowych wpisał się organizowany każdego roku na pożegnanie wakacji festyn rodzinny "HaDck - Dzieciom". Dla najmłodszych mieszkańców miasta przygotowano blok gier i zabaw, z nagrodami i słodkim poczęstunkiem.

    W dniu 02.09.2010 odbyła się LVII jubileuszowa sesja Rady Miasta poświęcona obchodom 610. rocznicy nadania praw miejskich miastu Hrubieszów, która została poprzedzona mszą świętą odprawioną w Kościele pw. św. Mikołaja. W porządku obrad znalazł się wykład prof. Ryszarda Szczygła "Lokacja Miasta Hrubieszowa i jego dzieje od XV do XXI wieku" oraz wręczenie nagrody Miasta Hrubieszowa - statuetek króla Władysława Jagiełły. Laureatami nagrody są: ksiądz prałat Tadeusz Pajurek i Stanisław Bodcs. Statuetki wręczył Burmistrz Miasta Hrubieszowa Pan Zbigniew Dolccki i Przewodniczący kapituły Pan Jerzy Krzyżcwski. Następnie Wojewoda Lubelski - Pani Genowefa Tokarska przekazała dyplom uznania dla Pani Jadwigi Kapusty, a Pan Wiktor Lemański, przewodniczący Rady Miasta pierwszej kadencji odebrał z rąk Pani Elżbiety Prus, Kierownika Filii Urzędu Marszałkowskiego w Chełmie - odznakę honorową za zasługi dla województwa lubelskiego. Na ręce przewodniczącej Rady Miasta i Burmistrza Miasta liczni zaproszeni goście m. in. starosta hrubieszowski - Pan Józef Kuropatwa, wójtowie sąsiednich gmin i starosta Włodzimierza Wołyńskiego Pan Andrzej Szocki. składali gratulacje i wygłaszali okolicznoś ciowe przemówienia. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej uświetnił uroczyste obchody.

    Na Scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury w ramach jubileuszu odbył się spektakl "Kartoteka" autorstwa Tadeusza Różewicza. Sztukę wystawiła Teatralna Grupa Gama, która w ten sposób uczciła 610 rocznicę urodzin miasta, a także 10-lecie swojego istnienia.

    W dniu 03.09.2010 r. odbył się uroczysty finał V edycji Konkursu Historycznego Wiedzy o Hrubieszowie i ludziach z nim związanych. Konkurs cyklicznie organizuje Miejska Biblioteka Publiczna, w go ścinnych progach przy pomocy Muzeum im. ks. Stanisława Staszica. Konkurs którego celem jest propagowanie wiedzy o mieście, kształtowanie postaw patriotycznych oraz propagowane dorobku wybitnych ludzi związanych z regionem Hrubieszowskim doskonale wpisach się w cykl imprez kulturalnych zorganizowanych z okazji jubileuszu miasta. W tegorocznej edycji nagrodę otrzymała Pamela Bełz (Gimnazjum nr 3), natomiast wyróżnienie otrzymały: Maeta Bednarz (Gimnazjum nr 3) oraz Karolina Maksymowicz (Gimnazjum nr 1). Jednocześnie ogłoszono konkurs recytatorski <<Ziemia hrubieszowska w poezji i prozie>>.

    W dniu 4 września br. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Hrubieszów w rysunku i grafice Alfreda Przybysza". Wystawa w wyjątkowy i charakterystyczny dla Autora sposób dokumentnie ginącą architekturę grodu nad Huczwą. pokazuje piękno murowanych dworków, majestatycznych świątyń oraz unikalnej drewnianej zabudowy ulic miasta.